af Marie Gad, direktør for Global udvikling og bæredygtighed, Dansk Industri

Verdensmål 9, som fokuserer på at opbygge robust infrastruktur, fremme inklusiv og bæredygtig industrialisering samt støtte innovation, udgør på mange måder nøglen til at imødegå globale udfordringer.
Der er brug for en katalysator for fremskridt på tværs af de andre verdensmål, og derfor er verdensmål 9 utrolig vigtigt. For nye teknologiske løsninger og innovation er livsnødvendigt for at nå i mål med de andre verdensmål og for at adressere globale og lokale udfordringer på sigt.
Bæredygtig udvikling kræver ny teknologi og nye løsninger. Det er så afgørende, at der udvikles og forskes i nye løsninger, der kan håndtere de komplekse udfordringer, som vores klode står overfor.
Debatserie: Midtvejsstatus på SDG’erne
Det er blevet december, og det betyder, at FN’s verdensmål for bæredygtig udvikling har otte år på bagen. Nogle har måske glemt det, men SDG’erne er også 2030-mål.
Så vi er halvvejs – eller skulle i hvert fald gerne være det.
På Sustain Report har vi i den anledning sat en debat i gang. Vi har bedt en række virksomheder, personer og NGO’er om at give deres bud på, hvad midtvejsstatus er ifm ét af verdensmålene.
For hvordan går det egentlig med verdens fattigdom, sult og ligestilling?
De, der i debatserien gør os klogere på SDG’erne, tæller blandt andre Røde Kors, PensionDanmark og Tænketanken DEA.
For at finde de nye løsninger, kræver det en bred anerkendelse af, at vi som verdenssamfund står fælles om de globale og samfundsmæssige udfordringer – så det fælles, bliver drivkraft for innovation.
Det er i grunden forbløffende, at der ikke er større fokus på de 410 milliarder skattekroner, der bare ligger og venter på at skabe resultater
Vi deler én klode, og derfor skal vi også sammen, skabe og finde løsninger. Derfor er internationalt samarbejde afgørende for at sikre, at alle drager fordel af teknologisk udvikling og infrastrukturforbedringer, så ingen efterlades, mens toget kører afsted med resten.
Men lad os starte herhjemme. For at sikre at Danmark fortsat kan bidrage til verdensmål 9, kræver det investeringer til forskning i ny teknologi. Og her er der brug for midler både fra det offentlige og private.
Nu når vi er ved det offentlige Danmark, så lad mig gribe muligheden for også at komme med en opsang, hvad angår offentlige indkøb.
Den offentlige sektor køber ind for cirka 410 milliarder kroner om året, og her bør bæredygtighed i allerhøjeste grad være et konkurrenceparameter. Det er i grunden forbløffende, at der ikke er større fokus på de 410 milliarder skattekroner, der bare ligger og venter på at kunne skabe resultater på klimaets, miljøets og biodiversitetens vegne – hvis de bliver investeret bæredygtigt.
Der er brug for, at det offentlig-private samarbejde om den grønne omstilling, kommer op i langt større skala og tempo, så virksomhedernes grønne løsninger i langt højere grad lander i den offentlige indkøbskurv.
Offentlig-private partnerskaber
Forskning og bæredygtige investeringer i infrastruktur og innovation er nøglen til økonomisk vækst – især hvis vi sørger for at vidensdele. Det er så afgørende for at sikre, at alle drager fordele og ingen efterlades.
Hvis vi investerer rigtigt og sikrer et stærkt offentlig-privat partnerskab, så kan vi nå SDG9-målsætningerne
Med de rette partnerskaber og incitamenter kan vi bruge den enorme innovationskraft i erhvervslivet til at finde og skalere løsninger på vores globale udfordringer. I DI arbejder vi på projekter, der fokuserer på global deling af viden, så effektive løsninger på vores fælles udfordringer kan komme ud og gøre en mærkbar forskel ude i verden.
Et konkret eksempel er rejsen mod mere genbrug af plastik i Kenya. Den startede tilbage i 2017, hvor Kenya Association of Manufacturers, DI – Dansk Industri, og Plastindustrien gik med Danida sammen om at etablere KEPRO (Kenya Extended Producer Responsibility Organization).
Læs også: Verdensmål 13: Globale klimamål kræver globale samarbejder
Fra begyndelsen har målet været at fjerne plastik fra naturen og skabe retningslinjer for cirkulært design. Modellen for udvidet producentansvar er et strålende eksempel på danske erfaringer, tilpasset den lokale kontekst via et offentlig-privat partnerskab og illustrerer en innovativ vidensudveksling, der sikrer bæredygtig udvikling.
Vidensdeling og samarbejde på tværs af regioner, landegrænser og kontinenter er afgørende for at sikre udvikling i en mere bæredygtig retning. Her er sket store fremskridt siden 2015, både i Danmark og globalt, men vi er langt fra at være i mål – endnu.
Hvis vi investerer rigtigt og sikrer et stærkt offentlig-privat partnerskab, så kan vi nå SDG9-målsætningerne – og samtidig udvikle de løsninger, der kan hjælpe os med at nå flere af de andre verdensmål.
Forsiden lige nu:
Politisk opbakning til kommunernes klimaarbejde falder markant
KLIMAMÅL. Kommunerne oplever et markant fald i den politiske opbakning til klimaarbejdet, viser ny analyse. Det er meget foruroligende, siger klimaanalytiker, fordi politisk opbakning har stor betydning for, om klimaplaner bliver omsat til handling.
Virksomheder: Kommunerne bør prioritere andet end grøn udvikling
GRØN OMSTILLING. Under 10 procent af virksomhederne ønsker, at kommunen prioriterer den grønne udvikling højest, viser ny undersøgelse. Dansk Industri afviser, at det er udtryk for dalende interesse for den grønne omstilling.
Regningen for fossile brændstoffer er eksploderet i EU – organisationer kræver exitplan
KLIMAPOLITIK. Stigende priser på olie, gas og diesel har kostet EU ca. 500 milliarder kroner. 100 internationale organisationer er gået sammen om at kræve en EU-plan for fossil udfasning.
Seneste artikler:
Nyt stort studie afslører, at værdibaserede ledere har både gladere og sundere medarbejdere
LEDELSE. Et nyt dansk studie af 16.000 ledere og medarbejdere viser, at offentlige arbejdspladser ledet på værdier har lavere fravær, mindre udskiftning og gladere ansatte. Forskerne peger på et konkret greb i den sociale bæredygtighed af arbejdslivet.
En grøn, sikker og konkurrencedygtig fremtid kræver målrettet forskning
DEBAT. Europa står i en sikkerheds- og forsyningspolitisk skæbnestund. Det er derfor positivt, at aftalen om 19 milliarder kroner til forskning og innovation sætter fokus på både grøn omstilling og energisikkerhed. Men netop i en tid, hvor uafhængighed og robusthed er afgørende, er det bekymrende, at bevillingerne til EUDP fortsat falder.
Coloplasts klima-retræte er dybt foruroligende
KOMMENTAR. Coloplasts retræte fra sit klimamål er et symptom på et bredere tilbageslag for klimaet. Og et varsel om, hvad der kan ske, hvis ansvarligheden forsvinder i toppen af dansk og internationalt erhvervsliv.
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.




















