Tidligere minister og overborgmester Frank Jensen har etableret et konsulentfirma, som blandt andet skal rådgive om grøn omstilling og verdensmål. Det fremgår af et LinkedIn-opslag, som Altinget citerer.
– Jeg har igennem de sendte måneder fået tilstrækkeligt med kontrakter og aftaler til at etablere mit eget konsulentfirma, hvorfra jeg skal rådgive direktion og bestyrelse i flere virksomheder indenfor offentligt og privat samarbejde. Verdensmålene og den grønne omstilling, samt energi- og forsyningssektorens udvikling. Jeg glæder mig til at komme igang, skriver Frank Jensen i opslaget.
Frank Jensen har særligt i sin tid som overborgmester arbejdet med grøn omstilling i forbindelse med Københavns klimaplan for at blive CO2-neutral i 2025. Han har desuden haft poster som forskningsminister og siden justitsminister samt været arbejdsmarkedsforsker ved det daværende Aalborg Universitetscenter efter sin uddannelse.
Allerede på pressemødet, hvor Frank Jensen trak sig som overborgmester i København, stod det klart, at han fortsat ville arbejde med grøn omstilling.
– Jeg skal ud at finde mig et arbejde, men hvis I spørger mig til mine interesser, så ligger de i retning af, at vi skal have gang i den grønne omstilling, vi skal nå målene regeringen har sat om, at vi skal reducere CO2 allerede i 2030 med 70 procent, og det er en gigastor opgave, sagde han dengang.
Opgivelsen af overborgmesterposten skete efter et dramatisk forløb, hvor adskillige kvinder stod frem med anklager om, at Frank Jensen havde krænket dem. I den efterfølgende tid, mistede han ligeledes sine bestyrelsesposter i blandt andet Rockwool Fonden, ligesom han gik af som næstformand i Socialdemokratiet.
Forsiden lige nu:

SEGES-topchef vil levere viden om bæredygtighed med både armslængde og armkrog
Uafhængighed, et stærkt fagligt miljø, en god virksomhedskultur og muligheden for at levere viden, der kan understøtte landbrugets grønne omstilling var afgørende for, at Tom Heron takkede ja til topposten i SEGES Innovation.

Grundfos vinder pris for net zero plan
Grundfos modtager klimapåvirkningspris for deres arbejde med at reducere CO2-udledningen til dette års Sustainability Awards.

Blå proteiner kan rense indre farvande og levere mere bæredygtig mad
Der er særdeles gunstige betingelser for at dyrke tang og muslinger i de danske fjorde, fremhæver professor Jens Kjerulf Petersen, DTU Aqua. Muslingeproduktionen har potentiale til 20-30 gange den nuværende størrelse.
Seneste artikler:

Henrik Frandsen overtager ordførerskab for klima-, energi og forsyning
Moderaterne udvider klimaområdet med et nyt klimaordførerskab med fokus på global klimapolitik.

Fond ansætter ny frontfigur til at lede investeringer i fremtidens fødevarer
Danmarks Eksport- og Investeringsfond ansætter ny direktør til at lede fondens arbejde med udvikling af klima- og miljørigtige fødevarer.

Virksomheder i fødevarebranchen har nu udsigt til 58 mio. kr. i tilskud til plantebaseret fødevareproduktion
Fra den 31. maj har Fonden for Plantebaserede Fødevarer sat 58. mio. kr. på højkant til virksomheder, der arbejder med plantebaserede fødevarer.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
