Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sustain ReportSustain Report

Navne

Bæredygtighedsforsker modtager prestigefuld ingeniørpris

Professor Anette Kolmos fra Institut for Bæredygtighed og Planlægning på Aalborg Universitet får stor anerkendelse for sin indsats for ingeniøruddannelserne af Den Europæiske Forening for Ingeniøruddannelser i Europa (SEFI).

Professor ved Aalborg Universitet Anette Kolmos modtager Leonardo da Vinci-medaljen.

Da Anette Kolmos i midten af september vendte hjem fra en tur til Dublin, havde hun en ganske særlig ting med sig tilbage i kufferten. Det var den såkaldte Leonardo Da Vinci-medalje, der uddeles af Den Europæiske Forening for Ingeniøruddannelser -SEFI. 

Formålet med besøget i den irske hovedstad var nemlig en ceremoni til hendes ære.

-Det er en fantastisk stor anerkendelse, som er blevet givet til både Aalborg Universitet og Aalborg UNESCO Centre for PBL fra vores europæiske kolleger, udtaler hun til Aalborg Universitets hjemmeside og fortsætter:

-Jeg er meget stolt over at have stået i spidsen for opbygningen af engineering education research i Europa og ikke mindst at have fokuseret på udvikling af PBL-modeller på den internationale scene.

SEFI

SEFI er en international, ikke-statslig organisation (NGO), som blev etableret i Belgien i 1973.

Den Europæiske forening for Ingeniøruddannelser – SEFI – er det største netværk af ingeniøruddannelsesinstitutioner og ansatte ved ingeniøruddannelserne i Europa.

Siden 1983 har de uddelt Leonardo Da Vinci-medaljen, der anses som den største europæiske hæder på feltet. Annette Kolmos er den blot tredje kvinde, der tildeles prisen.

Anette Kolmos modtog den prestigefyldte pris som en stor international påskønnelse af hendes indsats for ingeniøruddannelserne. Her har hun særligt – på både nationalt og internationalt plan – været synonym med udviklingen af den problembaserede læring.

Det har hun blandt været som leder af Danmarks eneste UNESCO-Center for Problembaseret Læring inden for Ingeniørvidenskab og Bæredygtighed under Aalborg Universitet, som hun selv var en bærende kraft af at få etableret tilbage i 2009.

Forsiden lige nu:

Seneste artikler:

Skævvredne data gør os mindre robuste over for klimaforandringer

Et nyt studie fra SDU viser, at vi har et skævvredet billede af verdens plantedata, fordi den fortrinsvis er indsamlet i og af rige lande, hvilket gør os mindre modstandsdygtige over for klimaforandringernes effekter. Det er et eksempel på et større problem med en strukturel, global ulighed akademia, mener forskere fra DIIS.

Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.