Bankerne spiller en ganske særlig rolle, når det handler om den bæredygtige og store transformation, vi skal igennem for at sætte en stopper for klimakrisen. Bankerne er også blevet pålagt ny lovgivning fra EU, og i dag er Nykredits koncerndirektør, Tonny Thierry Andersen, gæst hos Podcastvært i Bæredygtig Business Steffen Max Høgh for at tale om fremtidens bæredygtige bankforretning.
Koncerndirektøren har i høj grad slået på tromme for, at bæredygtighed og forretning kan kombineres til glæde og gavn både for virksomheder, for planeten og for samfundet. Men er kunderne lige så parate til at omstille sig i takt med at klimaforandringerne og udfordringerne accelererer?
– Vi skal ikke undervurdere, hvor kunderne er i det her. De kan godt se, hvad der sker i verden, og når vi spørger dem, om de er med på det her, er der sket en markant udvikling. Virksomhederne vil den grønne omstilling. Men de efterspørger hjælp fra os til, hvordan de skal gøre det, siger koncerndirektøren, som er parat til at hjælpe kunderne.
Tonny Thierry Andersen mener, det er helt fair, at EU har vedtaget den nye lovgivning, som han ser tre primære formål med:
- EU vil skabe gennemsigtighed over, hvad bankernes udlån og eksponering er til
industri/privatkunder, der er ”mere udsatte end andre” - EU vil motivere bankerne til at allokere kapital, dér hvor det er mere bæredygtigt og inkluderende
- Og endelig vil EU beskytte bankerne mod de konsekvenser, der kommer som følge af klimaforandringer
Når du fremover går til din bank som erhvervskunde, kan du derfor måske blive spurgt om du har bæredygtighed i dit liv og/eller i din virksomhed. Hvis du er ”grøn”, er der måske ekstra fordele i vente. Og måske er det en god idé som virksomhedsejer, at tage dit klimaregnskab med til bankrådgiveren.
Lyt til podcasten her.
Forsiden lige nu:

Med levetidsforlængelse bliver tablets og telefoner mere bæredygtige
I mange virksomheder er det fast procedure at udskifte tablets og telefoner hvert andet eller tredje år. Det giver en helt unødig belastning af klima, miljø og ressourcer.

Erhvervsorganisationer og NGO’er i kamp om due diligence
Alle erklæringer sig principielt enige i ideen bag det kommende direktiv om due diligence. Mens EU’s institutioner forsøger at nå til enighed, trækker erhvervsorganisationer og NGO’er i hver sin retning. Erhvervsorganisationer advarer mod for detaljerede regler.

Bygherrer og virksomheder bag hensigtserklæring om øget genbrug
Der er et stort potentiale for at styrke genbrug og genanvendelse i byggeriet, men det kræver at både udbud og efterspørgsel er til stede. 14 bygherrer og 12 byggefirmaer har givet håndslag på fælles indsats.
Seneste artikler:

Nyt Power-to-X center revolutionerer materialer til den grønne omstilling
Flere danske fonde bevilger 300 mio. kr. til et pionercenter for udvikling af materialer og power-to-X-teknologier til den grønne omstilling. Centeret samler førende nationale og internationale forskere.

Professor erobrer Grundfosprisen 2022 med sit gennembrud indenfor “kunstige muskler”
Professor ved Institut for Kemiteknik på DTU Anne Ladegaard Skov modtager Grundfosprisen 2022. Hun vinder prisen for sin forskning og udvikling af silikone-baserede “kunstige muskler”, der kan anvendes som bæredygtig brik i elektronik, robotteknologi og hud- og sårpleje.

Kemp & Lauritzen hyrer ny bæredygtighedschef til grøn teknikoverhaling
Louise Bjerregård Nielsen tiltræder som bæredygtighedschef i teknikvirksomheden Kemp & Lauritzen. Hun bliver dermed ansvarlig for virksomhedens bæredygtige omstilling inden for egene rækker og i samfundets tekniske løsninger.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.