Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sustain ReportSustain Report

Navne

Tidligere McKinsey-leder bliver vicedirektør i Tetriis-koncernen

NYT JOB. Sune Ingemann har en baggrund fra McKinsey og senest en lederrolle hos Nrep. Nu skal han fortsætte arbejdet med globalt ansvar som vicedirektør i Tetriis-koncernen.

Sune Ingemann medbringer erfaring fra Nrep, der omfatter strategisk ledelse, ejendomstransaktioner og konceptudvikling. Foto: PR

Tetriis-koncernen har fået ny vicedirektør. Valget er faldet på Sune Ingemann. Han kommer fra en stilling som Head of Living hos Nrep, som ejer halvdelen af Tetriis. Derfor har han i forvejen et indgående kendskab til koncernen. 

I sin nye rolle får Sune Ingemann til opgave at hjælpe med at skabe en organisation, som både er rustet til det aktuelt svære marked, men som også på længere sigt er gearet til accelereret vækst.

Han medbringer erfaring fra Nrep, herunder strategisk ledelse, ejendomstransaktioner og konceptudvikling. Tidligere har han desuden arbejdet for McKinsey, hvor hans speciale lå i krydsfeltet mellem strategi, teknologi, og transformation. Det skal hun nu aktivere som vicedirektør i en ny kontekst.

Nyt kapitel i mindre setup

Tetriis-koncernens store fokus er boliger bygget i træ og boliger med fokus på bæredygtighed. Tidligere på året modtog koncernen Planet-udmærkelsen, som Rådet for Bæredygtigt Byggeri lancerede i starten af året. Den skal ses som tillæg til DGNB-certificeringen og tildeles de mest klima-ambitiøse i ejendomsbranchen. 

Sunge Ingemann fortæller, at han glæder sig til at bidrage til at skabe mærkbare resultater, når han indtræder som vicedirektør. 

– Jeg ser frem til at blive en del af Tetriis og bidrage til at realisere virksomhedens vækstambitioner inden for de tre forretningsområder, herunder entreprenør, ejendomsudvikling og asset management. Efter fem år hos Nrep følte jeg, at det var tid til et nyt kapitel, hvor jeg kunne anvende mine kompetencer i et nyt og mindre set-up, fastslår han. 

Læs også: Hænderne i cirkulært design: Her er mulighederne og udfordringerne

Administrerende direktør William Kanta ser frem til at få Sune Ingemann med om bord i koncernen. 

– Vi mærker bestemt, at det aktuelt er et udfordrende marked, men vi holder fast i at investere i de medarbejdere og strategiske tiltag, der skal sikre, at vi også er at finde blandt branchens pionerer på den anden side af denne nedgangstid, fortæller han. 

Forsiden lige nu:

Sådan tager bæredygtighedscheferne magten i 2026

LEDELSE. Virksomhedernes topledelser tror på bæredygtighed. Men det forventes, at bæredygtighedscheferne selv tager magten og beviser, at omstillingen understøtter forretningen.

Seneste artikler:

Coloplasts klima-retræte er dybt foruroligende

KOMMENTAR. Coloplasts retræte fra sit klimamål er et symptom på et bredere tilbageslag for klimaet. Og et varsel om, hvad der kan ske, hvis ansvarligheden forsvinder i toppen af dansk og internationalt erhvervsliv.

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Discover more from Sustain Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading