Connect with us

Hvad søger du?

Sustain ReportSustain Report

Andre skriver

Potentiale med proteinrig Gåsefod

Den er nært beslægtet med quinoa, og vi spiste den vildtvoksende plante i Jernalderen. Med årene røg den i glemmebogen, men nu har forskere fra Københavns Universitet genoplivet den, fordi Hvidmelet Gåsefod har potentiale til at blive dyrket som en vigtig proteinkilde i dansk landbrug.

I en verden med en stadig voksende befolkning skal vi sikre en stabil fødevareforsyning, og pesticid- og gødningsforbrug skal reduceres. Den største del af vores danske fødevarer kommer fra kun et dusin plantearter, hvilket øger risikoen for store tab til skadedyr og sygdomme og dårlig udnyttelse af næring og vand. Derfor mener forskere fra Institut for Plante- og Miljøvidenskab, at vi er nødt til at inkludere flere plantearter som bruger færre ressourcer i forhold til udbytte og næringsindhold. Heriblandt Hvidmelet Gåsefod.

Udover at den hvidmelede gåsefod smager godt, danner planten store mængder af frø, som er rige på protein, A-vitamin, calcium, fosfor og kalium. Forskerne vil i det nyt forskningsprojekt finansieret af Det Frie Forskningsråd under temaet Den Grønne Omstilling gå i gang med at indsamle forskellige hvidmelet gåsefods planter for at forædle de enkelte planter, der har det højeste proteinindhold og det laveste indhold af saponiner. Saponinerne er en kemisk forsvarsmekanisme, som beskytter naturligt planten mod insektangreb. Derfor vil forskere ikke fjerne alle, men fremavle en plante, hvor koncentrationen af sæbestofferne er lavere og sidder i de dele af planten, som ikke skal spises. Forædlingen sker ved hjælp af en ny NASA-inspireret teknologi kaldet SpeedBreeding (turboforædling), der foregår i specialiserede kamre, hvor de kan simulere flere dyrkningsbetingelser.

Ifølge Pablo Cárdenas, adjunkt på Institut for Plante- og Miljøvidenskab, er hvidmelede gåsefod markant bedre for klimaet i Danmark, fordi det er muligt at producere fødevaren, der hvor den spises i stedet for, at vi transporterer dem verden rundt.

Forsiden lige nu:

Seneste artikler:

Departementschef skal afløse Möger

Peter Stensgaard Mørch skal være ny administrerende direktør hos PensionDanmark. Men først efter et år, hvor han bliver rustet til stillingen.


Loading...

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.