De danske varme-, affalds- og vandselskaber står over for en investeringsopgave, der kommer til at strække sig over årtier.
De skal blandt andet investere i klimasikring, elektrificering, energilagring, genanvendelse og CO2-fangst.
Men samtidig med at politikerne forventer, at forsyningsselskaberne bidrager til den grønne omstilling, skal selskaberne holde priserne nede, være økonomisk ansvarlige og undgå risikable investeringer, der kan lande hos forbrugerne.
De to forskellige samfundshensyn kan blive stadig vanskeligere at forene.
Det fremgår af den nye rapport Ejerskab og grønne investeringer – Demokratisk ejerskab og den grønne omstilling af forsyningssektoren fra Tænketanken Brundtland, der undersøger forsyningsselskabernes evne til at gennemføre grønne investeringer.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.
Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.
Har du problemer med ip-login: Klik her
Har du allerede abonnement? Log ind her:





















