Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sustain ReportSustain Report

Nyheder

Samarbejde mellem Salling Group og FødevareBanken skal redde millioner af måltider

MADSPILD. 700 Netto, Føtex og Bilka-butikker skal have en lokal partner, der aftager overskudsmad. Efter en test vil Salling Group invitere konkurrenterne med i nyt projekt.

Salling Group forventer at tredoble mængden af fødevarer, som reddes fra udsmidning med det nye samarbejde. PR-foto.

Et nyt projekt, MadPlus, skal tredoble mængden af overskudsfødevarer, som bliver reddet fra containeren. Salling Groups omkring 700 butikker får en lokal partner med tilknytning til FødevareBanken, som kan aftage de madvarer, der ikke bliver solgt  i butikkerne.

Med samarbejdet er det forventningen, at de nuværende 1.300 tons overskudsfødevarer, som bliver reddet kan tredobles til 4.000 tons fødevarer.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.

Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Discover more from Sustain Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading