Som virksomhedsnavnet, Engagement International, antyder, er dialogen og det aktive ejerskab nærmest corporate religion for Erik Alhøj, der stiftede virksomheden for ti år siden.
Engagement International bistår banker, pensionsselskaber og andre større investorer med en ESG-gennemgang af de selskaber, de investerer i, og en efterfølgende engagement dialog med eventuelle kontroversielle selskaber.
Generelt er Erik Alhøj overbevist om, at aktivt ejerskab er et langt stærkere værktøj end blot at frasælge ejerandele i bestemte selskaber eller brancher. Men der er kommet en enkelt undtagelse.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.
Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.
Har du problemer med ip-login: Klik her
Har du allerede abonnement? Log ind her:





















