-Min bekymring er, at det er for lidt, og for sent.
Som fagchef for cirkulære materialer, produkter og emballager i Dansk Erhverv er Andreas Hastrup Clemmensen egentlig godt tilfreds med EU’s tilgang på emballageområdet.
Altså lige bortset fra ovenstående bekymring. For vi er langt fra målsætningerne om en omstilling til flere cirkulære løsninger på emballageområdet.
På affaldsområdet har vi reelt ikke et velfungerende indre marked
Andreas Hastrup Clemmensen, fagchef Dansk Erhverv
Det er især plastemballagen, der er problembarnet. Her lød det oprindelige mål, at Danmark i år skulle nå op på en genanvendelsesprocent på 50 procent. Problemets omfang illustreres af, at vi kun er på 28 procent genanvendt materiale.
-Samtidig er markedet for genanvendt plast kollapset, fordi markedet bliver oversvømmet af jomfrueligt billig kinesisk plast, siger Andreas Hastrup Clemmensen.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.
Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.
Har du problemer med ip-login: Klik her
Har du allerede abonnement? Log ind her:





















