Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sustain ReportSustain Report

Nyheder

Den grønne omstilling sulter efter faglærte, mens de unge går på gymnasiet 

UDDANNELSE. Det seneste erhvervsskolerettede udspil fra regeringen vil gøre erhvervsuddannelserne mere attraktive for de unge med studieture og opdaterede undervisningsforløb. Det skal få muligheden for at blive faglært ind på flere af de unges nethinder og mindske skolernes frafald.

Nyt udspil fra regeringen skal sikre flere faglærte til den grønne omstilling. Foto: iStock/industryview.

De unge vælger gymnasiet. De har lært, at det efterhånden er blevet sådan, “man kan holde sine døre åbne” for deres senere uddannelses- og erhvervsvalg og samtidig indgå i et godt ungdomsmiljø med deres klassekammerater. Det kan mærkes på antallet af faglærte. Ifølge Finansministeriet vil der i 2030 være cirka 70.000 færre faglærte end i 2022. Samtidig kalder arbejdsmarkedet på faglærte med kompetencer, der matcher den grønne omstilling. 

Disse problemstillinger har affødt et nyt udspil fra regeringen og Folketingets partier En handlingsplan, der ikke blot vil fokusere på erhvervsuddannelsernes faglighed, men som også placerer selve uddannelsesmiljøet centralt i udspillet, så både studiernes frafald bliver mindre, og flere unge forhåbentlig vil begynde at se en naturlig mulighed i at vælge en erhvervsuddannelse uden at vælge det sociale fra. 

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.

Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Discover more from Sustain Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading