Connect with us

Hi, what are you looking for?

Sustain ReportSustain Report

Nyheder

Ansvarlig for millionprojekt: Vi kunne også have kaldt det sunshine

Med millioner fra Industriens Fond lover et nyt projekt at afkoble virksomhedernes værdiskabelse fra klima- og miljøaftryk. Professor efterlyser data i stedet for buzzwords. Vi har ikke brug for ledelsesmæssige strækøvelser, lyder hans kritik.

Afkobling-2030 vil afkoble produktionsvirksomhedernes værdidksabelse fra klima- og miljøbelastning. Projektet møder kritik, for ikke at sætte konkrete målbare mål. Foto: iStock/Daniel Balakov

Ordene er store  i det nye projekt, Afkobling-2030, som Industriens Fond har skudt 32 millioner kroner i. “Vi afkobler produktionsvirksomheders værdiskabelse fra klima-og miljøbelastning – helt ud i værdi- og forsyningskæderne,” lover projektet.

Men der er alt for mange ord og alt for lidt data, lyder kritikken fra en af de akademiske eksperter, projektet selv har konsulteret undervejs.

Da vi fra Sustain Report spørger ind til, hvad der ligger bag de store ord, fortæller den projektansvarlige, at selv om man taler om, at virksomhederne skal afkoble deres værdiskabelse fra miljø- og klimabelastning, så handler programmet dog alene om, at virksomhederne skal reducere deres miljø- og klimabelastning.

Titlen på projektet er mest valgt, fordi den kan vække opsigt, lyder forklaringen fra programansvarlig Julie Hjort fra Dansk Design Center, der står i spidsen for projektet.

💡 Vil du have hele historien?

Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.

Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.

Gratis prøveadgang »

Har du problemer med ip-login: Klik her

Har du allerede abonnement? Log ind her:

Discover more from Sustain Report

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading