Hvis værktøjet ‘Business & Human Rights Navigator’, som Global Compact netop har lanceret, er en GPS for virksomheder, så kan det ende med, at virksomhederne farer vild. For værktøjet er fejlbehæftet. Trods gode intentioner, samler værktøjet ikke godt nok op på de helt grundlæggende spilleregler for ansvarlig virksomhedsdrift.
Den krasse kritik kommer fra en af de absolutte CSR-veteraner i Danmark og internationalt, advokaten Sune Skadegaard Thorsen, der siden 1998 har drevet konsulentvirksomheden GLOBAL CSR.
💡 Vil du have hele historien?
Med adgang til Sustain Report er du opdateret den grønne og bæredygtige omstilling.
Bliv opdateret om nyheder og tendenser inden for sustainability fra nogle af de mest interessante aktører på området. Vi gør dig klogere på hvilken vej vinden blæser – både når det gælder danske virksomheder, samfund og forskning.
Har du allerede abonnement? Log ind her: