I slutningen af 2020 var Lundbeck blandt de fire danske virksomheder, som fik topkarakter for deres klimaarbejde af CDP, en international non-profit organisation. Nu er medicinalvirksomheden, der primært har fokus på hjernesygdomme, klar med en ny 15-årig klimaplan, der stiller krav både til Lundbeck og til virksomhedens samarbejdspartnere om at reducere klimaaftrykket.
I første omgang skal virksomhedens partnere og leverandører reducerer deres CO2-udledning med mindst en femtedel inden 2034, og i 2050 skal Lundbeck være klimaneutral i hele værdikæden.
Lundbecks nye klimaplan omfatter blandt andet en grøn el-købsaftale, opførelsen af en solcellepark, der skal levere el til Lundbecks faciliteter i Danmark, udfasning af benzindrevne biler og at virksomhedens egne udledninger skal reduceres med en tredjedel af den nuværende udledning før 2034.
Den nye klimastrategi er en fase to, hvor vi yderligere accelerer den indsats, vi har haft igennem mange år
Ny klimastrategi er fase to
Lundbeck forpligter sig nu til at reducere egne udledning (scope 1 og scope 2) med to tredje dele i forhold til den nuværende udledning, og til at samarbejde med leverandører og kunder (scope 3) om at reducere CO2-udledningerne med cirka en femtedel.
Klimadagsordenen er dog langt fra et nyt fokus for Lundbeck, forklarer virksomhedens bæredygtighedschef, Uffe Kåre Rasmussen.
– Det er en rejse, vi har startet for mange år siden. Vi ser den nye klimastrategi som en fase to, hvor vi yderligere accelerer den indsats, vi har haft igennem mange år, siger han og uddyber;
– Gradvist er vi lykkedes med både at nedbringe vores energiforbrug og vores CO2-udledning, men alt det fantastiske arbejde dækker kun vores egne anlæg og indkøb af energi (Scope 1 og Scope 2, red.).
Scope 3-udledninger er største udfordring
Ifølge Uffe Kåre Rasmussen er der “ingen tvivl om”, at den største udfordring bliver at reducere udledningen i Scope 3.
– Knap trefjerdedele af udledningerne i vores nye mål ligger i Scope 3. Faktisk dækker alt det gode arbejde, vi har gjort med at nedbringe Scope 1 og 2 en meget mindre del af vores samlede CO2-udledning. Det er ikke usædvanligt for virksomheder af vores type, at det er sådan, siger bæredygtighedschefen.
Vi mener, at vores klimamål er så ambitiøse, at vi kan opfylde kriterierne i Parisaftalen
Hvad er baggrunden for Lundbecks klimamål om, at aftrykket i scope 3 “kun” skal falde med en femtedel i 2034? Novo Nordisk har for eksempel et mål om en CO2-fri leverandørkæde, som betyder, at senest i 2030 skal alle deres 60.000 leverandører sikre, at deres leverancer er baseret på 100 pct. grøn strøm.
– Det er vigtigt for os, at vi laver et mål, der både er ambitiøst og realistisk. Det mener vi, at det er, fordi det er godkendt af Science Based Targets. På grund af de teknologier, varestrømme og leverandører, vi arbejder med, skal der ske en stor omstilling. Jeg tror, det er lidt farligt at oversætte fra virksomhed til virksomhed, fordi det er ikke helt det samme, siger han og uddyber;
– Vi mener, at vores klimamål er så ambitiøse, at vi kan opfylde kriterierne i Parisaftalen. Det har vi fået Science Based Targets Initiatives ord for, så det er vi tilfredse med.
Vælger anden strategi end Novo over for leverandører
Da Novo Nordisk kom med deres klimastrategi i sommeren 2020 var budskabet fra adm. direktør Lars Fruergaard Jørgensen, at man godt kunne sige farvel til Novo Nordisk som kunde, hvis ikke man stiler mod at blive CO2-neutral inden 2030. Vil I være lige så kontante i udmeldingen til jeres leverandører omkring Lundbecks klimamål i 2034?
– Vi stiller rigtig mange krav til vores leverandører. Jeg tror mere på, at man gennem en tæt og kritisk dialog kan komme langt i forhold til den forandring, der skal ske. Det er en kæmpe omstilling, og der er mange, der skal skifte adfærd. Vi skal være med til at efterspørge de grønne løsninger i vores leverandørkæde. Det har en kæmpe impact, lyder det fra Uffe Kåre Rasmussen.
Når vi har valgt at sige senest 2050, er det ikke for at give os selv en familiesofa, hvor vi kan ligge og slappe af
Det er som regel kun olieselskaber eller selskaber i transportbranchen, som først vil være helt klimaneutrale i 2050. Har I givet jer selv en relativt lang deadline?
– Det er et kæmpe omstilling, der kommer til at tage kolossal lang tid. Når vi har valgt at sige senest 2050, er det ikke for at give os selv en familiesofa, hvor vi kan ligge og slappe af. Det er simpelthen for at holde realismen. Jeg tror, vi når det før. Vi kommer til at skubbe vores leverandører og arbejde med den her dagsorden meget seriøst, siger Uffe Kåre Rasmussen.
Afviser ikke CO2-kompensation
En vigtig del af klimastrategien er en aftale mellem Lundbeck og energiselskabet Better Energy som skal sikre, at medicinalvirksomheden fremover får dækket elforbruget fra dansk solenergi.
– Det er planen, at vi kommer til at gøre noget tilsvarende andre steder i verden, fortæller Uffe Kåre Rasmussen.
Vi skal være varsomme med at smække døre i, men omvendt vil vi også være varsomme med at springe på hvad som helst
For nuværende overvejer virksomheden ikke at benytte CO2-kompensation som en del af strategien, men bæredygtighedschefen vil ikke afvise, at det bliver en mulighed.
– Jeg tror, vi skal være varsomme med at smække døre i, men omvendt vil vi også være varsomme med at springe på hvad som helst. På EU-plan taler man meget om, hvad der må kaldes en grøn investering. Vi har til dato kun brugt certifikater i meget begrænset omfang, fordi vi også stiller store krav til de certifikater, vi vil bruge, forklarer Uffe Kåre Rasmussen og tilføjer til sidst;
– Vi kan ikke som industri i Danmark nå i mål uden en form for investering, som ligger uden for vores direkte kontrol. Ligesom vi ikke kan komme i mål med scope 3 uden at have tillid til at de folk, vi samarbejder med, gør som vi har aftalt.
Siden 2006 har Lundbeck reduceret sin CO2-udledning med mere end 70 procent og nåede sit første klimamål, der var godkendt af Science Based Targets initiative, fire år før tid, oplyser virksomheden.
Forsiden lige nu:

Politiken dropper grøn status og skruer ned på ambition som Danmarks førende klimaavis
Efter kritik af deres hjemmestrikkede grønne status har avisen helt droppet af fortælle om deres klimabelastning. Nu kan man alene se tal fra JP/Politiken-koncernen.

Genbrugssucces: Københavnerprojekt sikrer mod fremtidens skybrud
Vi mangler løsninger på hyppigere skybrud og kraftigt vejr. Projektet Fremtidens Gårdhave har et bud, der tager højde for både den intensiverende regn og samtidig er designet med bæredygtighed i ligningen.

Millionbevilling fra RUC: Stor minimering af landbrugets CO2-udledning på vej
CO2-udledningen kan nedbringes med millioner af ton, hvis “bare” teknologien biomasse-pyrolyse bliver rullet ud i stor nok skala – og samtidig hurtigt nok. Et nyt forskningsprojekt skal skabe grundlaget for en biomasse-pyrolyse sektor i Danmark.
Seneste artikler:

Efter 25 år i Jyske Bank skal han stå i spidsen for Seges Innovations økonomiværktøj
Seges Innovation ansætter Lars Viftrup Lund som ansvarlig for virksomhedens økonomistyringsværktøj.

Forskere veksler slam til grønt brændstof – nu gør de klar til produktion
Slam er muligvis kodeordet til at skabe en mere klimavenlig transport på vejene og de udskældte flyruter. Forskere på Aarhus Universitet rykker deres succesforsøg med at omdanne slam fra spildevand til en grøn olie ud i den virkelige verden.

Søren Tscherning vinder pris som grøn ejerleder
PwC, Nykredit og Dansk Erhverv har kåret Søren Tscherning til vinderen af Årets Regionale Temapris i Hovedstaden ved Årets Ejerleder 2023.
Loading...
Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.
